132k views
1 vote
A 450-square-foot apartment in New York City cost $540,000. What is the price per square foot?

User Stilliard
by
7.5k points

2 Answers

4 votes

Answer:

$ 1,200 per square foot

Explanation:

If you divide 540,000 by 450 you will get 1,200.

User Walid Toumi
by
8.4k points
5 votes

Answer:

$1200

Explanation:

Let cost of 1 square foot be x

So, Cost of 450 square feet = 450x

We are given that A 450-square-foot apartment in New York City cost $540,000.

So,
450x=540000


x=(540000)/(450)


x=1200

Cost of 1 square foot = $1200

Hence the price per square foot is $1200

User Abbas Gadhia
by
7.4k points

Related questions