185k views
5 votes
Jennifer had $24 to spend on five pens. After buying them she had $14. How much did each pen cost

User SWIK
by
6.3k points

2 Answers

1 vote

10÷5
= $2 for each pen
User Bnaya
by
5.3k points
7 votes

Answer:

Jennifer used $24-14=10 dollars in total.

The $10 was spend on five pens, each pen costing say, x, dollars.

The equation would be 10 = 5x

x = 10÷5= $2


So each pen costs $2 :)

Hope this helps! Feel free to ask below if you have any questions~





User Dany Khalife
by
6.0k points