menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Clark is having a party at his house. His father has allowedhim to spend at most $20 on snack food. He’d like to but chips that costs $4 per bag, and pretzels that cost $2 per bag.
asked
Aug 14, 2019
134k
views
0
votes
Clark is having a party at his house. His father has allowedhim to spend at most $20 on snack food. He’d like to but chips that costs $4 per bag, and pretzels that cost $2 per bag.
Mathematics
middle-school
Carollyn
asked
by
Carollyn
7.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
What r we trying to solve for?
Hutch
answered
Aug 21, 2019
by
Hutch
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Mar 11, 2024
154k
views
Brenda went to the store with her dad toy buy snacks. They bought a box of 16 snack-size bangs of chips for $7.84 and a box of 24 snack-size of pretzels for $12.48.How much more do pretzels cost pero bag
Hugo Matilla
asked
Mar 11, 2024
by
Hugo Matilla
8.1k
points
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
154k
views
asked
Mar 1, 2024
140k
views
Helen spent $12.50 to purchase 23 snack-sized bags of chips (c) and pretzels (p) for a club meeting. Chips are $0.75 each, and pretzels are $0.50 each. Which of the following systems of equations represents
Valentun
asked
Mar 1, 2024
by
Valentun
8.1k
points
Mathematics
high-school
1
answer
0
votes
140k
views
asked
May 11, 2024
14.1k
views
Scrumptious snacks inc. manufactures three types of snack foods: tortilla chips, potato chips, and pretzels. the company has budgeted the following costs for the upcoming period: factory depreciation $21,
Diogo Raminhos
asked
May 11, 2024
by
Diogo Raminhos
7.3k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
14.1k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Mr. Jacob is 55 years old and tony is 7 years old. in how many years will mr. Jacobs be 4 times as old as Tony
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity