134k views
0 votes
Clark is having a party at his house. His father has allowedhim to spend at most $20 on snack food. He’d like to but chips that costs $4 per bag, and pretzels that cost $2 per bag.

User Carollyn
by
6.2k points

1 Answer

3 votes
What r we trying to solve for?
User Hutch
by
6.0k points