5.0k views
3 votes
Sarah sells 5 newspapers for $15 what is the unit rate for 1 newspaper

User Jiriki
by
7.7k points

2 Answers

7 votes

Answer:

$3

Explanation:

15/3=15

so each newspaper cost $3


User Mohammad Alaggan
by
7.7k points
6 votes

Answer:

1 newspaper is 3 dollars

Explanation:

the ratio 5:15 is equivalent to 1:3

User Martijn Burger
by
9.1k points

No related questions found