menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Jennifer had $24 to spend one five pens. After buying them she had $14. How much did each pen cost?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Jennifer had $24 to spend one five pens. After buying them she had $14. How much did each pen cost?
asked
Jan 19, 2019
154k
views
0
votes
Jennifer had $24 to spend one five pens. After buying them she had $14. How much did each pen cost?
Mathematics
middle-school
Massysett
asked
by
Massysett
8.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
Answer 10
each pen cost 2 dollars so you do 2+2+2+2+2=10
David Tran
answered
Jan 25, 2019
by
David Tran
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jun 6, 2018
195k
views
Jennifer had $24 to spend on five pens. After buying them she had $14. How much did each pen cost?
Yehor Androsov
asked
Jun 6, 2018
by
Yehor Androsov
7.9k
points
Mathematics
high-school
2
answers
0
votes
195k
views
asked
Nov 18, 2018
158k
views
Jennifer had $24 to spend on five pens.After buying them she had $14.How many did each pen cost? (show work)
Abdulsaboor
asked
Nov 18, 2018
by
Abdulsaboor
7.8k
points
Mathematics
high-school
2
answers
3
votes
158k
views
asked
Aug 10, 2019
185k
views
Jennifer had $24 to spend on five pens. After buying them she had $14. How much did each pen cost
SWIK
asked
Aug 10, 2019
by
SWIK
8.5k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
5
votes
185k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org