154k views
0 votes
Jennifer had $24 to spend one five pens. After buying them she had $14. How much did each pen cost?

User Massysett
by
6.2k points

1 Answer

4 votes

Answer 10


each pen cost 2 dollars so you do 2+2+2+2+2=10

User David Tran
by
6.4k points