menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Elsa buys a bag of 12 oranges for $3.48. find the unit price in dollars per orange.
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Elsa buys a bag of 12 oranges for $3.48. find the unit price in dollars per orange.
asked
Feb 13, 2019
120k
views
4
votes
Elsa buys a bag of 12 oranges for $3.48. find the unit price in dollars per orange.
Mathematics
middle-school
Druckermann
asked
by
Druckermann
9.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
It’s $0.29 per orange because $3.48 / 12 = $0.29
Noppa
answered
Feb 16, 2019
by
Noppa
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
1
vote
Answer:
0.29
Explanation:
3.48 DIVIDED by 12 is 0.29
Amit Kumar Gupta
answered
Feb 20, 2019
by
Amit Kumar Gupta
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org