120k views
4 votes
Elsa buys a bag of 12 oranges for $3.48. find the unit price in dollars per orange.

2 Answers

2 votes
It’s $0.29 per orange because $3.48 / 12 = $0.29
User Noppa
by
6.2k points
1 vote

Answer:

0.29

Explanation:

3.48 DIVIDED by 12 is 0.29

User Amit Kumar Gupta
by
6.6k points