227k views
2 votes
Paden pays $2.10 for 5 1/4 pounds of bananas. Alyssa pays $3.25 for 6 1/2 pounds of bananas. Which is a better buy?

User Mbouzahir
by
5.7k points

2 Answers

2 votes

Answer is the 3.25 one

User Akhan
by
5.3k points
3 votes

Answer:

The 3.25 one

Explanation:


User Stephen Chung
by
5.7k points