menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
* The cost of four pencils is £1.60 What is the cost of one pencil.
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
* The cost of four pencils is £1.60 What is the cost of one pencil.
asked
Dec 8, 2022
146k
views
3
votes
*
The cost of four pencils is £1.60 What is the cost of one pencil.
Mathematics
high-school
James Close
asked
by
James Close
7.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
13
votes
Answer:
Bibin Gangadharan
answered
Dec 15, 2022
by
Bibin Gangadharan
7.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Apr 17, 2024
145k
views
Rio has £5. He wants to buy a ruler and some pencils. A ruler costs £1.45 and each pencil costs 53p. What is the maximum number of pencils Rio can buy?
Arek
asked
Apr 17, 2024
by
Arek
8.9k
points
Mathematics
high-school
2
answers
3
votes
145k
views
asked
Aug 26, 2021
26.7k
views
A notebook costs £1.60, a pen costs 37p , a pencil costs 21p and a sharpener costs 86p. Remi buys 3 pencils, 2 pens, 3 sharpeners and some notebooks. He pays with £8 and receives 85p change. How many notebooks
Baltasarq
asked
Aug 26, 2021
by
Baltasarq
8.2k
points
Mathematics
college
2
answers
0
votes
26.7k
views
asked
Aug 9, 2021
113k
views
A notebook costs £1.30, a pen costs 38p , a pencil costs 21p and a sharpener costs 84p. Remi buys 2 pencils, 3 pens, 2 sharpeners and some notebooks. He pays with £10 and receives 26p change. How many
Niya
asked
Aug 9, 2021
by
Niya
7.8k
points
Mathematics
college
1
answer
4
votes
113k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org