146k views
3 votes
*
The cost of four pencils is £1.60 What is the cost of one pencil.

1 Answer

13 votes

Answer:


4 \: pencils = 1.60 \\ 1pencil = (1.60)/(4) \\ \\ \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: \: = 0.4 \: \\ hope \: it \: helps...

User Bibin Gangadharan
by
4.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.