Answer:
Option C (6.47%) is the right answer.
Step-by-step explanation:
The given values are:
New machine's cost,
= $1,000,000
Net revenue,
= $150,000
Time,
= 9 years
MAAR,
= 10% per year
Now,
On taking, i = 5%
⇒ PW(5%) =

=

=

On taking, i = 10%
⇒ PW(10%) =

=

=

By interpolation, we get
⇒
![i=5 \ percent + [(66,220-0)/((66,200-(-136,150)) ]* (10 \ percent - 5 \ percent)](https://img.qammunity.org/2022/formulas/business/college/ssdfx7nwt40bbp7f3v5v19na1xj0wrifyf.png)
⇒

⇒

i.e.,
⇒
