139k views
0 votes
Can someone please check my answers? Thank you!

Can someone please check my answers? Thank you!-example-1
Can someone please check my answers? Thank you!-example-1
Can someone please check my answers? Thank you!-example-2

2 Answers

2 votes

1. 24 grams of fat/ 8 servings = 3 grams of fat per serving

That is correct


2. $2.00/16-fl oz = $0.125/fl oz

That is correct


3. $4.50p (p = # of pounds)

$4.50(3) = $13.50

That is correct


4.

$16.20/20lb = $0.81/lb

$23.40/26lb = $0.9/lb

$18.72/24lb = $0.78/lb

$18.70/22lb = $0.85/lb


It is the 3rd one

User Hossam Hassan
by
5.3k points
0 votes

1. (24 g)/(8 oz) = 3 g/oz

2. $2.00/(16 floz) = $0.125/floz

3. $4.50/lb × 3 lb = $13.50

4. A calculator or spreadsheet can process the list of numbers nicely. The unit rates I get are (per pound) $0.81, $0.90, $0.78, $0.85. So the lowest unit price seems to be ...

... 24 lb for $18.72 . . . . . . not the same as your choice

User Bschmitty
by
4.7k points