6 pounds for $18
So unit rate = $18/6 = 3
$3 per pound
1 pound = 16 ounces
72 / 16 = 4.5 pounds
So 4.5 pounds x $3 = $13.5
Answer
It will cost $13.50 for 72 ounces
6.5m questions
8.6m answers