120k views
2 votes
Please solve and show your work.

Please solve and show your work.-example-1
User RandyTek
by
5.6k points

1 Answer

5 votes

6 pounds for $18

So unit rate = $18/6 = 3

$3 per pound

1 pound = 16 ounces

72 / 16 = 4.5 pounds

So 4.5 pounds x $3 = $13.5

Answer

It will cost $13.50 for 72 ounces

User Kah Tang
by
5.8k points