140k views
5 votes
138 trash bags cost $16.50. What is the cost of one bag?

User VLC
by
5.8k points

2 Answers

4 votes

Hi!

We must use division to solve this question:

138 ÷ 16.50 = 8.36 (Repeating decimal).

The cost of one bag is $8.36.


Hope this helped!

User Christina Foley
by
6.1k points
4 votes

$16.50 / 138 bags

$.11956 per bag

$.12 per bag or 12 cents per bag

User Mportes
by
5.3k points