140k views
5 votes
138 trash bags cost $16.50. What is the cost of one bag?

User VLC
by
8.1k points

2 Answers

4 votes

Hi!

We must use division to solve this question:

138 ÷ 16.50 = 8.36 (Repeating decimal).

The cost of one bag is $8.36.


Hope this helped!

User Christina Foley
by
9.1k points
4 votes

$16.50 / 138 bags

$.11956 per bag

$.12 per bag or 12 cents per bag

User Mportes
by
8.0k points

Related questions

asked Jul 26, 2018 70.3k views
Calbertts asked Jul 26, 2018
by Calbertts
7.6k points
2 answers
5 votes
70.3k views
2 answers
4 votes
131k views