Hi!
We must use division to solve this question:
138 ÷ 16.50 = 8.36 (Repeating decimal).
The cost of one bag is $8.36.
Hope this helped!
$16.50 / 138 bags
$.11956 per bag
$.12 per bag or 12 cents per bag
6.0m questions
7.9m answers