11.1k views
3 votes
You pay 2.76 for 6 bagels. What is the unit price?

User Mad Myche
by
8.4k points

1 Answer

6 votes

This is very easy once you know how to do it.

To find the unit price of something all you have to do is divide.

2.76/6=.46 per bagel.

User Patrik Svensson
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.