28.2k views
1 vote
A coupon offers $1.00 off the 16-ounce size. Which Size has the better buy then?

Pint Quantity: 16
Quart Quantity: 32
Pint Price: $3.98
Quart Price: $5.98

Please Help!

1 Answer

5 votes
Pint:
16 oz size for $3.98 - $1.00 coupon
total value: $2.98

Quart:
We have 32 oz for $5.98, but to compare the value we need 16 oz so divide both side (quantity and price by 2)
16 oz for $2.99 - $0.50 coupon
total value (16) : $2.49
total value (32): 2.49 + 2.49 = $4.98

Answer: Quart is better to buy
User Faouzi
by
8.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories