76.2k views
5 votes
You can buy 5 cans of green at walmart for 3.75. how much would it cost to buy 16 cans?

User Ji Mun
by
8.0k points

1 Answer

3 votes

$3.75/5 cans = x/16 cans

using cross products

3.75 * 16 = 5x

divide by 5

3.75 * 16/5 =x

x=12

it will cost $12.00

User Beowulf
by
7.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories