76.2k views
5 votes
You can buy 5 cans of green at walmart for 3.75. how much would it cost to buy 16 cans?

User Ji Mun
by
5.7k points

1 Answer

3 votes

$3.75/5 cans = x/16 cans

using cross products

3.75 * 16 = 5x

divide by 5

3.75 * 16/5 =x

x=12

it will cost $12.00

User Beowulf
by
5.2k points