menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Brooke is making dish towels for the kitchen. If each towel uses 2 2/3 feet of fabric and she is making 8 towels, how much fabric does she need?
asked
Jun 4, 2019
210k
views
4
votes
Brooke is making dish towels for the kitchen. If each towel uses 2 2/3 feet of fabric and she is making 8 towels, how much fabric does she need?
Mathematics
high-school
AggieEric
asked
by
AggieEric
7.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
0
votes
Answer is 21
Gdahlm
answered
Jun 11, 2019
by
Gdahlm
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Aug 12, 2017
224k
views
Susan paid $48.80 for eight dish towels. What is the unit price, p per towel?
Merwann Selmani
asked
Aug 12, 2017
by
Merwann Selmani
8.2k
points
Mathematics
high-school
1
answer
4
votes
224k
views
asked
Sep 12, 2016
230k
views
Which equation models this problem? Susan paid $48.80 for eight dish towels. What is the unit price, p, per towel? A. 8p= 48.80 B. 48.80p = 8 C. p/8 = 48.80 D. p/48.80 = 8
Mpcabd
asked
Sep 12, 2016
by
Mpcabd
7.6k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
4
votes
230k
views
asked
May 13, 2017
4.8k
views
Which equation models this problem? Susan paid $48.80 for eight dish towels. What is the unit price, p, per towel? A: B: C: D:
Darkbluesun
asked
May 13, 2017
by
Darkbluesun
9.3k
points
Mathematics
high-school
2
answers
1
vote
4.8k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org