174k views
3 votes
while buying dog food for dozer ,jamie noticed that 15 lb. bag was priced $26.09 while the 32 lb . bag was priced at $44.99 . Which bag was a better buy

User Tramov
by
7.9k points

1 Answer

5 votes
the 32 lb. bag

because the 1 lb of the 32 lb bag costs $1.4
and 1 lb of the 15 lb bag cost $1.7
User Don Diego
by
8.2k points