menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
while buying dog food for dozer ,jamie noticed that 15 lb. bag was priced $26.09 while the 32 lb . bag was priced at $44.99 . Which bag was a better buy
asked
Nov 2, 2019
174k
views
3
votes
while buying dog food for dozer ,jamie noticed that 15 lb. bag was priced $26.09 while the 32 lb . bag was priced at $44.99 . Which bag was a better buy
Mathematics
middle-school
Tramov
asked
by
Tramov
7.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
the 32 lb. bag
because the 1 lb of the 32 lb bag costs $1.4
and 1 lb of the 15 lb bag cost $1.7
Don Diego
answered
Nov 9, 2019
by
Don Diego
8.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Sep 15, 2024
52.0k
views
A Dozer cost Ph 2,115,000 to purchase. Fuel, oil grease, and minor maintenance are estimated to cost Ph580 per operating hour. A set of tires cost Ph150,000 to replace, and their estimated life is 2,800
Robert Wysocki
asked
Sep 15, 2024
by
Robert Wysocki
9.1k
points
Business
high-school
2
answers
2
votes
52.0k
views
asked
Mar 7, 2024
161k
views
The rescue team has been called to assist at an accident scene and see a new employee pinned under the corner of a dozer blade. You proceed to do what?
Shtlzut
asked
Mar 7, 2024
by
Shtlzut
7.7k
points
Medicine
college
1
answer
0
votes
161k
views
asked
Jul 10, 2024
117k
views
Where should you use a dozer for excavating? 1) Construction sites 2) Mining sites 3) Agricultural fields 4) All of the above
Reims
asked
Jul 10, 2024
by
Reims
7.8k
points
Engineering
college
1
answer
5
votes
117k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity