179k views
11 votes
A breakfast menu liste 3 eggs with 2 sausage for $4.15 or 4 eggs with 1 sausage for $4.30 . What is the cost of 1 egg, and what is the cost for 1 sausage?

User Peterr
by
5.4k points

1 Answer

14 votes

Answer:

Cost of 1 egg = x = $0.89

Cost of 1 sausage = y = $0.74

Explanation:

Let the:

Cost of 1 egg = x

Cost of 1 sausage = y

A breakfast menu lists:

3 eggs with 2 sausage for $4.15

3x + 2y = 4.15......Equation 1

4 eggs with 1 sausage for $4.30 .

4x + y = 4.30...... Equation 2

y = 4.30 - 4x

We substitute 4.30 - 4x for y in Equation 1

3x + 2(4.30 - 4x) = 4.15

3x + 8.6 - 8x = 4.15

3x - 8x = 4.15 - 8.6

-5x = -4.45

x = -4.45/-5

x = $0.89

Solving for y

y = 4.30 - 4x

y = 4.30 - 4(0.89)

y = 4.30 - 3.56

y = $0.74

Therefore,

Cost of 1 egg = x = $0.89

Cost of 1 sausage = y = $0.74

User Mostafa Vatanpour
by
5.6k points