45.8k views
1 vote
3 pens cost $2.70.

What is the cost per pen?

2 Answers

9 votes

Answer:

$0.90

Explanation:

Assuming there are no taxes or additional costs, one simply has to divide the total cost by the amount purchased to find the unit price, hence;

2.7 / 3

= 0.9

User Maxim Manco
by
5.8k points
13 votes

Answer:

$0.90

Explanation:

User Olive
by
5.3k points