179k views
3 votes
You buy 5 pounds for 35$. How much does one pound cost?

User AndreyP
by
4.6k points

2 Answers

2 votes
35/5=7
So 7 dollars is the answer.
User MaxNoe
by
6.4k points
5 votes

Answer:

one pound costs $7

Explanation:

We can use proportion to solve this problem

Let x represent the cost of one pound

5 pounds = $35

1 pound = x

Cross-multiply

5x = 35

Divide both-side of the equation by 5


(5x)/(5) =
(35)/(5)

(On the right-hand side of the equation, 5 at the numerator will cancel-out 5 at the denominator leaving us with just x, while on the left-hand side of the equation 35 will be divided by 5)

x = $7

Therefore, one pound costs $7

User Will Bradley
by
5.3k points