Answer:
one pound costs $7
Explanation:
We can use proportion to solve this problem
Let x represent the cost of one pound
5 pounds = $35
1 pound = x
Cross-multiply
5x = 35
Divide both-side of the equation by 5
=
(On the right-hand side of the equation, 5 at the numerator will cancel-out 5 at the denominator leaving us with just x, while on the left-hand side of the equation 35 will be divided by 5)
x = $7
Therefore, one pound costs $7