137k views
1 vote
the corner store sell 4 bottles of energy drink for $11.56. Bev's sells 6 bottles for $17.94. which is the better buy?

2 Answers

2 votes

11.56 / 4 = 2.89 a bottle

17.94 / 6 = 2.99 a bottle

4 bottles for 11.56 is the better deal


hope it helps

User Vivek Kumar
by
6.4k points
4 votes

$11.56/4 =$2.89 per bottle

$17.94/6 =$2.99 per bottle


The corner store at 4 bottles for $11.56 is a better buy

User Dataman
by
6.0k points