144k views
0 votes
A dozen eggs for $2.99 or 30 eggs for $8.00?

2 Answers

6 votes

If you're looking to find which one's a better deal, just find the unit price.

A dozen eggs for $2.99

1 dozen = 12 eggs

2.99/12 = (about) $0.25 per egg


30 eggs for $8.00

8.00/30 = (about) $0.27 per egg


A dozen eggs for $2.99 would be the better deal

User Jordan Wrong
by
5.7k points
2 votes

Answer:

A dozen for $2.99 costs less per egg

Explanation:

$2.99 is essentially $3, so 2.5 dozen (30 eggs) at that price will be 2.5×$3 = $7.50. This is less than $8.00.

The cost per egg is less at the 12 for $2.99 rate.

_____

If you like, you can figure actual cost per egg.

... $/egg = $2.99/12 ≈ $0.249167 . . . . lowest cost per egg

or

... = $8.00/30 = $0.266667

User Qbi
by
6.0k points