22.9k views
0 votes
A spherical-shaped water balloon has a surface area of 113.04 square inches. How many cubic inches of water will the balloon hold? Use 3.14 for π.

User Sanaulla
by
6.6k points

1 Answer

6 votes

Answer:

113.04 in^3

Explanation:

The surface area of a sphere of radius r is S = 4π*r^2. Here, S = 113.04 in^2. Equating this to the formula, we get 4π*r^2 = 113.04. We need to solve for the radius, r. Dividing both sides of this equation by 4π, we get:

r^2 = 113.04 / [4*3.14] = 9 in^2. Thus, the radius is r = 3 in.

The volume of this water balloon is given by V = (4/3)π*(3 in)^3, or

113.04 in^3.


User Eugene B
by
7.4k points