122k views
1 vote
Which unit rate is the lowest price per ounce?

Choice A: 5 ounces of raisins for $1.49
Choice B: 12 ounces of raisins for $3.59

A. Choice B
B. The unit rates cannot be determined.

1 Answer

5 votes

Answer:

Choice A

Explanation:

A. 1.49/5 = 0.298

B. 3.59/12 = 0.299

In conclusion, "A" is the lowest price by 1 cent.


Hope this helps :-)

User Prcastro
by
5.5k points