menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Write the rate as a unit rate. BE SPECIFIC $48 for 4 pounds of beef
asked
Dec 20, 2019
166k
views
5
votes
Write the rate as a unit rate. BE SPECIFIC $48 for 4 pounds of beef
Social Studies
middle-school
Kuzenko Lubko
asked
by
Kuzenko Lubko
9.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
$12 since 48 divided by 4 is 12.
Ikida
answered
Dec 21, 2019
by
Ikida
8.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
2
votes
This is a fraction equal to
48 Dollars ÷ 4 Pounds
We want a unit rate where
1 is in the denominator,
so we divide top and bottom by
$48/4 divided by 4 =
$12/1
So it’s $12 per pound
Saeed Shahini
answered
Dec 26, 2019
by
Saeed Shahini
8.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
Who was the boy who became king at the age of 9?
Why did people immigrate to the United States in the late 1800s?
In the peaceful period of the Middle Kingdom, what area of culture thrived?
Why wasn't New England's land well-suited for farming
''Life in a city is more rewarding than life outside a city."List two or three arguments in favor of this opinion and two or three arguments opposing this opinion
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity