166k views
5 votes
Write the rate as a unit rate. BE SPECIFIC $48 for 4 pounds of beef

2 Answers

4 votes
$12 since 48 divided by 4 is 12.
User Ikida
by
5.8k points
2 votes
This is a fraction equal to
48 Dollars ÷ 4 Pounds

We want a unit rate where
1 is in the denominator,
so we divide top and bottom by

$48/4 divided by 4 =

$12/1

So it’s $12 per pound

User Saeed Shahini
by
4.9k points