77.9k views
2 votes
Find the unit rate pls.

Find the unit rate pls.-example-1

1 Answer

4 votes

Divide 78 cents by 13 inches to get the cost per inch:

0.78 / 13 = 0.06 ( 6 cents per inch)


Now multiply the cost per inch by 22 inches:

22 x 0.06 = 1.32


It will cost $1.32

User Hallie
by
7.2k points