52.8k views
3 votes
HELP PLEASE!

Two trains leave the same station at the same time, but are headed in opposite directions. One train travels for 3.5 hours and the other train travels for 4.5 hours. How fast are the trains traveling if they are now 600 mi apart?

User Steve Wall
by
7.6k points

2 Answers

3 votes

Answer:

The answer would be you multiply 4.5 X 3.5= 15.75

User Mpriya
by
7.2k points
5 votes
let x be the speed of them,
3.5x+4.5x=600
8x=600
x=75mi/hr
User Kannan Suresh
by
7.6k points