108k views
4 votes
A corn vendor at a farmers market was selling a bag of 8 ears of corn for $2.56.Another vendor was selling a bag of 12 for $4.32.Which bag is the better deal?

User Recluze
by
5.6k points

2 Answers

3 votes

To decide which one is the better deal, you need to compare them on price per ear. So, the the first vendor is $2.56/8ears= $0.32/ear

the second vendor: $4.32/12 = $0.36/ear

The first vendor with the bag of 8 ears is the better deal!

User Pooria Haddad
by
4.9k points
3 votes

Answer:

The better deal is first vendor bag.

Explanation:

Given : A corn vendor at a farmers market was selling a bag of 8 ears of corn for $2.56. Another vendor was selling a bag of 12 for $4.32.

To find : Which bag is the better deal?

Solution :

To compare which is better we find the unit rate of both vendor rate.

The selling price of first vendor of 8 ears of corn for $2.56.

The selling price of 1 bag is
(2.56)/(8)

The selling price of 1 bag is $0.32.

The selling price of second vendor of 12 ears of corn for $4.32.

The selling price of 1 bag is
(4.32)/(12)

The selling price of 1 bag is $0.36.

The unit price of first vendor bag is lower than second vendor.

So, the better deal is first vendor bag.

User Aaron Thoma
by
4.9k points