menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
ken spent $4.50 without tax on 6 can of dog food. what is the unit rate or constant of proportionality for each can of dog food
asked
Jul 16, 2023
118k
views
24
votes
ken spent $4.50 without tax on 6 can of dog food. what is the unit rate or constant of proportionality for each can of dog food
Mathematics
high-school
DextrousDave
asked
by
DextrousDave
5.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
Answer:
$0.75
Explanation:
$4.50 divided by 6 equals $0.75.
Zjyhjqs
answered
Jul 21, 2023
by
Zjyhjqs
5.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.6m
questions
7.3m
answers
Other Questions
What is the value of x? (-4) - x = 5
Can someone help me with 5??? ASAP?
1/7 + 3/14 equivalent fractions
185g in the ratio 2:3
(3x1,000,000)+(3x100,000)+(2x100) what is this number written in standard form?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org