118k views
24 votes
ken spent $4.50 without tax on 6 can of dog food. what is the unit rate or constant of proportionality for each can of dog food

1 Answer

4 votes

Answer:

$0.75

Explanation:

$4.50 divided by 6 equals $0.75.

User Zjyhjqs
by
5.4k points