menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A 4-cup carton of sour cream costs $5.68. What is the price per pint?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
A 4-cup carton of sour cream costs $5.68. What is the price per pint?
asked
Aug 19, 2019
110k
views
4
votes
A 4-cup carton of sour cream costs $5.68. What is the price per pint?
Mathematics
high-school
Passatgt
asked
by
Passatgt
8.4k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
Answer: $2.84 per pint
Explanation:
= $2.84 per pint
Milbr
answered
Aug 24, 2019
by
Milbr
7.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Sep 17, 2024
132k
views
A 2-quart carton of sour cream cost $8.08. What is the price per pint?
Charlie Sheather
asked
Sep 17, 2024
by
Charlie Sheather
7.6k
points
Mathematics
college
2
answers
0
votes
132k
views
asked
Aug 21, 2018
10.8k
views
An 8-cup carton of sour cream costs $6.08. What is the price per pint?
Nimdil
asked
Aug 21, 2018
by
Nimdil
8.8k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
1
vote
10.8k
views
asked
Apr 17, 2019
70.9k
views
A 4-pint carton of sour cream costs $7.24. What is the price per quart if there are 2 pints in a quart?
Austin Jones
asked
Apr 17, 2019
by
Austin Jones
8.7k
points
Mathematics
high-school
1
answer
3
votes
70.9k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org