110k views
4 votes
A 4-cup carton of sour cream costs $5.68. What is the price per pint?

User Passatgt
by
8.4k points

1 Answer

4 votes

Answer: $2.84 per pint

Explanation:


(5.68 (dollars))/(4 (cups)) *(2(cups))/(1(pint)) = (5.68(2)dollars)/(4 pints) = (2.84 dollars)/(1 pint) = $2.84 per pint

User Milbr
by
7.8k points

Related questions

2 answers
0 votes
132k views
asked Aug 21, 2018 10.8k views
Nimdil asked Aug 21, 2018
by Nimdil
8.8k points
1 answer
1 vote
10.8k views
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories