110k views
4 votes
A 4-cup carton of sour cream costs $5.68. What is the price per pint?

User Passatgt
by
6.4k points

1 Answer

4 votes

Answer: $2.84 per pint

Explanation:


(5.68 (dollars))/(4 (cups)) *(2(cups))/(1(pint)) = (5.68(2)dollars)/(4 pints) = (2.84 dollars)/(1 pint) = $2.84 per pint

User Milbr
by
5.5k points