51.9k views
4 votes
Alex buys 5.5 yards of blue fabric and 4.5 yards of red fabric. If the blue and red fabric cost the same amount per yard, and alex pays $74 for all of the fabric, what is the cost per yard?

User Smita More
by
8.3k points

2 Answers

3 votes

Answer:

7.50

Explanation:

I had this b4

User Redimp
by
7.3k points
0 votes

$7.40, if you add 5.5 and 4.5 it will equal 10. Then you divide 74 by 10.

User Dean Brundage
by
7.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories