51.9k views
4 votes
Alex buys 5.5 yards of blue fabric and 4.5 yards of red fabric. If the blue and red fabric cost the same amount per yard, and alex pays $74 for all of the fabric, what is the cost per yard?

User Smita More
by
5.5k points

2 Answers

3 votes

Answer:

7.50

Explanation:

I had this b4

User Redimp
by
4.8k points
0 votes

$7.40, if you add 5.5 and 4.5 it will equal 10. Then you divide 74 by 10.

User Dean Brundage
by
4.6k points