menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
My Sister Needs Help Lol On a farm, the farmer decides to give pizza to her 15 ducks as a special treat. She orders 3 pizzas, and the total price is $23.46. What is the unit pri…
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
My Sister Needs Help Lol On a farm, the farmer decides to give pizza to her 15 ducks as a special treat. She orders 3 pizzas, and the total price is $23.46. What is the unit pri…
asked
Mar 28, 2019
194k
views
1
vote
My Sister Needs Help Lol
On a farm, the farmer decides to give pizza to her 15 ducks as a special treat. She orders 3 pizzas, and the total price is $23.46. What is the unit price of each pizza?
Mathematics
high-school
Jose Armesto
asked
by
Jose Armesto
8.2k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
1
vote
23.46/3= $7.82 is the unit price for each pizza.
Rem
answered
Apr 3, 2019
by
Rem
8.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Nov 7, 2017
221k
views
on a farm, the farmer decides to give pizza to her 18 ducks as a special treat. she orders 3 pizzas, and the total price is $26.28. what is the unit price of each pizza? $4.38 $8.76 $23.28 $78.84
Lahiru Amarathunge
asked
Nov 7, 2017
by
Lahiru Amarathunge
8.0k
points
Mathematics
high-school
2
answers
0
votes
221k
views
asked
Jan 3, 2017
350
views
on a farm,a farmer decides to give pizza to her 15 ducks a a treat.she orders 3 pizzas,and the total price is $23.46.What is the unit price for each pizza
Sebastian Siemens
asked
Jan 3, 2017
by
Sebastian Siemens
9.0k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
4
votes
350
views
asked
May 15, 2018
29.5k
views
On a farm, the farmer decides to give pizza to her 15 ducks as a special treat. She orders 3 pizzas, and the total price is $23.46. What is the unit price of each pizza?
Suresh B
asked
May 15, 2018
by
Suresh B
7.8k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
3
votes
29.5k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org