113k views
4 votes
a 12 pack of boxes of raisns costs $4.86. Each box contains 1.5 ounces of raisins. To the nearest cent, what is the unit price per ounce?

User Zellyn
by
6.1k points

1 Answer

5 votes
Hello good person. First, take the amount of boxes (12) and the amount of ounces in the boxes (1.5) and multiply. (1.5 × 12 = 18). Next, divide the price ($4.86) by the amount of ounces (18). Finally, you will get $0.27. Hope this helps!
User Mediobit
by
5.3k points