menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
a 12 pack of boxes of raisns costs $4.86. Each box contains 1.5 ounces of raisins. To the nearest cent, what is the unit price per ounce?
asked
Feb 17, 2019
113k
views
4
votes
a 12 pack of boxes of raisns costs $4.86. Each box contains 1.5 ounces of raisins. To the nearest cent, what is the unit price per ounce?
Mathematics
middle-school
Zellyn
asked
by
Zellyn
6.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
5
votes
Hello good person. First, take the amount of boxes (12) and the amount of ounces in the boxes (1.5) and multiply. (1.5 × 12 = 18). Next, divide the price ($4.86) by the amount of ounces (18). Finally, you will get $0.27. Hope this helps!
Mediobit
answered
Feb 21, 2019
by
Mediobit
5.4k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.4m
questions
8.4m
answers
Other Questions
What is the least common denominator of the four fractions 20 7/10 20 3/4 18 9/10 20 18/25
What is 0.12 expressed as a fraction in simplest form
Solve using square root or factoring method plz help!!!!.....must click on pic to see the whole problem
What is distributive property ?
What is the measure of xyz
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org