54.7k views
5 votes
Theo's mom bought an eight-pack of juice boxes at the store for $4. Find the unit rate for the juice boxes.

User Eric Lange
by
8.0k points

1 Answer

4 votes

Answer:

Unit rate is
0.5 dollers per juice box.

Explanation:

Number of juice boxes theo's mom bought =8

The total amount she paid to by 8 packs of juice boxes = $4

Therefore, the rate or the price of a one pack of juice box can be calculated as,


Unit-rate =(Total-amount-paid)/(Number-of-boxes-bought)

Now we can substitute the values to the equation,

Unit rate =
(4)/(8)

=
0.5 dollers per juice box.

User Semente
by
8.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories