54.6k views
5 votes
Theo's mom bought an eight-pack of juice boxes at the store for $4. Find the unit rate for the juice boxes.

User Eric Lange
by
5.6k points

1 Answer

4 votes

Answer:

Unit rate is
0.5 dollers per juice box.

Explanation:

Number of juice boxes theo's mom bought =8

The total amount she paid to by 8 packs of juice boxes = $4

Therefore, the rate or the price of a one pack of juice box can be calculated as,


Unit-rate =(Total-amount-paid)/(Number-of-boxes-bought)

Now we can substitute the values to the equation,

Unit rate =
(4)/(8)

=
0.5 dollers per juice box.

User Semente
by
6.3k points