menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Carrie buys 4.16 pounds of apples for $5.20
asked
Nov 18, 2019
77.1k
views
5
votes
Carrie buys 4.16 pounds of apples for $5.20
Mathematics
middle-school
Jackwanders
asked
by
Jackwanders
5.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
0
votes
Answer:1.25
Explanation:
5.20÷4.16
Vilsol
answered
Nov 21, 2019
by
Vilsol
5.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
The unit rate will be $1.25 per pound or 0.8 pounds per dollar (which ever one you need) I did this by diving 4.16 and 5.20 or 5.20 and 4.16
Sanorita
answered
Nov 23, 2019
by
Sanorita
6.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.2m
questions
8.2m
answers
Other Questions
Solve using square root or factoring method plz help!!!!.....must click on pic to see the whole problem
giles is searching for a sock and discovers that he has 10 socks for every 5 pairs of shoes. if he has 20 socks how many pair of shoes does he have
Hiroto’s texting plan costs $20 per month, plus $0.05 per text message that is sent or received. Emilia’s plan costs $10 per month and $0.25 per text. Using the graph below, which statement is true? A)
WILL UPVOTE EVERY ANSWER! MULTIPLE CHOICE! Solve for Y. 8-8y=2y+78 A)y=7 B)y=70 C)y=-7 D)y=-70
What is the solution? −10=2a−4 a=−7 a=−3 a = 3 a = 7
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org