77.1k views
5 votes
Carrie buys 4.16 pounds of apples for $5.20

2 Answers

0 votes

Answer:1.25

Explanation:

5.20÷4.16

User Vilsol
by
5.9k points
3 votes
The unit rate will be $1.25 per pound or 0.8 pounds per dollar (which ever one you need) I did this by diving 4.16 and 5.20 or 5.20 and 4.16
User Sanorita
by
6.1k points