menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
You can buy 5 oranges for $2.00. what is the unit for 1 orange? What is the unit rate for $1.00
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
You can buy 5 oranges for $2.00. what is the unit for 1 orange? What is the unit rate for $1.00
asked
Jan 28, 2019
34.3k
views
2
votes
You can buy 5 oranges for $2.00. what is the unit for 1 orange? What is the unit rate for $1.00
Mathematics
college
Dularie
asked
by
Dularie
8.1k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
2
votes
0.4 is the answer. You divide 2.00 by 5 to get the unit rate, then you multiply the answer of 2.00÷5 by 1.00. You can check and see if my answer to the questions is right.
Ksc
answered
Feb 1, 2019
by
Ksc
8.3k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org