34.3k views
2 votes
You can buy 5 oranges for $2.00. what is the unit for 1 orange? What is the unit rate for $1.00

User Dularie
by
8.1k points

1 Answer

2 votes
0.4 is the answer. You divide 2.00 by 5 to get the unit rate, then you multiply the answer of 2.00÷5 by 1.00. You can check and see if my answer to the questions is right.
User Ksc
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.